מכונות CNC

מכונות CNC הן מכונות אלקטרו-מכאניות המשמשות ליצירת אב טיפוס מקובץ תכנה דיגיטלית. חברות ומפעלים משתמשים במכונות אלו כדי לעבד חומרים שונים, כולל עץ, מתכות וגם פלסטיק והן לוקחות חלק בפרויקטים בסדרי גודל שונים. המכונות הללו פותחו לראשונה בשנות הארבעים של המאה הקודמת והתבססות על טכנולוגיית אחסון נתוני טלקומוניקציה. טכנולוגיה זו, עם הזמן, הפכה למיושנת יותר ויותר ובעיקר בשל העיבוד הממוחשב האנלוגי המהיר ולאחר מכן, זה הדיגיטלי שהגיע אלינו בשנות החמישים והשישים.

מהי מכונת CNC לעיבוד שבבי?

מטרתן של מכונות CNC לעיבוד שבבי היא להפוך את פיסת החומר למוצר מוגמר (בדרך כלל חלק מאב טיפוס), תוך שימוש בתהליך הסרת חומרים מבוקר. בדומה לטכנולוגיות אחרות, כמו הדפסה תלת ממדית (FDM), מכונת CNC מסתמכת על קובץ ייצור ממוחשב (CAM), או קובץ CAD. למרות שקבצים אלה אינם מפעילים את מכונת ה – CNC עצמה, הם מספקים לה את "מפת הדרך" כדי ליצור את עיצובו של המוצר הנדרש. מכונת ה – CNC מפרשת את העיצוב כהוראות לחיתוך חלקי אב טיפוס ולעיבוד השבבי. חיתוכים אוטומטיים ועיבוד שבבי משפר את מהירות והדיוק ביצירת חלקי אב טיפוס, ובייחוד במקרים בהם מדובר בחומרים מיוחדים, כמו פוליפרופילן.

לאיזה סוגי תעשיות מיועדות מכונות CNC?

תהליכי עיבוד תכופים דורשים שימוש במספר כלים לביצוע החיתוכים הרצויים, למשל מקדחים בגדלים שונים. מכונות CNC משלבות כלים לכמה יחידות או לכמה תאים משותפים, שמהם יכולה המכונה לצייר. מכונות בסיסיות נעות בציר אחד או שניים, בעוד שמכונות מתקדמות נעות לרוחב בציר X ו – Y או לאורך ציר Z, ולעיתים קרובות סביב ציר אחד או יותר. מכונות מרובות צירים מסוגלות להפוך חלקים באופן אוטומטי ומאפשרות להסיר את החומר שהיה בעבר ממש מתחת. עובדה זו מייתרת את הצורך בהסרת החומר עצמו על ידי העובדים ועוזרת בחיתוך כל הצדדים ללא הצורך בהתערבות ידנית. אותם חיתוכים נעשים אוטומטית והם מדויקים במיוחד, מה שלא ניתן לעשות כאשר יד אדם מעורבת בכך.

ישנם סוגים שונים של מכונות CNC, המותאמות לתעשיות רבות. כאשר מחליטים לרכוש מכונה כזו, ישנם כמה שיקולים שיש לקחת בחשבון. מכונות אלו נחלקות לשני סוגים עיקריים: טכנולוגיות עיבוד קונבנציונאליות וטכנולוגיות עיבוד חדשניות. לכל סוג יתרונות וחסרונות ויש להתייחס לצרכיו המדויקים והמיוחדים של אותו פרויקט לפני שבוחרים במכונה עצמה. מכונות CNC המתבססות על טכנולוגיות קונבנציונאליות מיועדות למקרים בהם צריך ליצור חורים מדויקים בעזרת מקדחות CNC או בעזרת מחרטות כרסום, הנחשבות למכונת ה – CNC הנפוצה ביותר כיום. מכונות CNC המתבססות על טכנולוגיות חדשניות כוללות טכניקות מיוחדות לחיתוך חומר, בין אם זה עיבוד חשמלי ובין אם כימי (ולעיתים שילוב בין השניים). ניתן להשתמש כמעט בכל חומר במכונת CNC, הדבר תלוי בסופו של דבר ביישום עצמו. החומרים הנפוצים כוללים מתכות כמו אלומיניום, פליז, נחושת, פלדה, טיטניום, עץ, קצף, פיברגלס, פלסטיק ועוד.

איך בוחרים מכונת CNC?

בחירה נכונה של מכונת CNC מתחילה, כאמור, בהגדרת הצרכים ובהתייחסות נקודתית אל הפרויקט עצמו. מסיבה זו חשוב מאד להיעזר במומחים כדי למצוא את מכונת ה – CNC המתאימה, זו העונה על הצרכים ומאפשרת עבודה יעילה, בטוחה, נכונה ובעיקר מדויקת מאד, כפי שנדרש לטובת המשימה. הפרמטרים העיקריים שיש לקחת בחשבון כשמחפשים מכונת CNC מתאימה, הם: משקל המכונה – החומרים הנפוצים המשמשים לבניית מכונות CNC הם אלומיניום, פולימר ויציקת ברזל. כאשר יש צורך במכונה עמידה לעבודות קשות, ברזל הוא החומר המתאים. חומרים אחרים יתאימו למשימות קלות יותר. רדיוס העבודה – הוא פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון וגם מהירות העבודה. זמינות חלקי החילוף היא נקודה קריטית וחשובה מאד, שכן עם הזמן המכונות עשויות להישבר או להישחק וחשוב שניתן יהיה להשיג את החלקים החלופיים בהקדם. צריכת חשמל חשובה אף היא, שכן זו צריכה להתאים לדרישותיו של הפרויקט וגם לשטח עצמו.

מהן מכונות CNC המתאימות לעיבוד שבבי?

מכונות CNC המתאימות לעיבוד שבבי הן רבות ומגוונות מאד. ברשימה זו נמצא כרסומות, מחרטות, מכונות קידוח, מכונות השחזה, מכונות ארוזיה EDM, מכונות CNC לחיתוך, מכונות לעיבוד פחים ועוד. אנחנו, בנוימו ורגוס, מציעים לכם מגוון רחב של פתרונות לעיבוד שבבי המותאמים אליכם ואל הפרויקט שלכם באופן נקודתי. מכונות ה – CNC שלנו מיוצרות על ידי מיטב החברות בארץ ובעולם והן מתבססות על טכנולוגיות חדשניות במיוחד.

חזרה למעלה