אנקודר – Encoder

 

אנקודר (Encoder), או בעברית "מקודד", לוקח חלק בתעשיות רבות. הוא נמצא במכונות עצמן והוא משמש ביישומים מסוגים שונים, כמו מכונה לחיתוך, מכונת אריזה,  מכונת שינוע, ויכול גם להיות מותקן בתחומים שונים נוספים כמו: אוטומציה ,מדפסות תעשייתיות, מדפסות תלת ממד, מכונת בדיקה של "ציפ", "וויפר" בתחום הסמיקונדקטור, מכונת מיון, מכונת מילוי, מכונת הדמיה, רובוטיקה, רפואה ועוד.

נוימו ורגוס, היא הסוכן הבלעדי של חברת הידנהיין – גרמניה, שהינה יצרנית מובילה בעולם בתחום האנקודרים והבקרה.

כאן תמצאו מגוון רחב של פתרונות בתחום , שיותאמו לצרכים הנקודתיים שלכם ושל הפרויקט הרלוונטי לכם. כל אלה, עומדים בקריטריונים גבוהים, מיוצרים על ידי המותגים המובילים בארץ ובעולם ומבטיחים לכם איכות מרבית,  ללא פשרות. תוכלו לאתר את הסרגל הליניארי,את האנקודר הסיבובי או את האנקודר הזוויתי המדוייק  שאתם זקוקים לו, לצורך האפליקציה המסויימת שלכם, ותודות לכך לבצע אותה כהלכה.

מהו אנקודר – encoder?

כאשר מדברים על אנקודר  encoder מתכוונים למכשיר חישה, המשנה אות או נתון כלשהו לקוד. הוא ממיר את התנועה הליניארית או הסיבובית , לאות חשמלי שניתן לקרוא אותו באמצעות מכשיר בקרה מיוחד, הנמצא במערכת בקרת התנועה, כמו בקר, מונה דיגיטלי  או PLC. האנקודר, שולח אות שניתן להשתמש בו כדי לקבוע מיקום, ספירה, מהירות או כיוון של מערכת מכנית – "סטייג'" או מערכת אחרת שנעה בצירים השונים  XYZ– ציר ליניארי או ציר סיבובי.  האות מהאנקודר, מומר לקוד חשמלי – המאפשר שליחת פקודה מהבקר לביצוע  פונקציה מסויימת.  למשל, ביישום שמטרתו לבצע חיתוך לאורך – יש  אנקודר סיבובי היושב על גלגל מדידה – והוא  "מספר" למכשיר הבקרה כמה חומר הוזן בו, כך שהמכשיר יודע מתי לחתוך. ביישומים שונים של הדפסה, משוב המגיע מהאנקודר  לבקר, מפעיל את ראש ההדפסה ליצירת סימן במיקום מסוים,    במעליות -האנקודר "מספר" לבקר המעלית,  מתי הגענו למיקום הנכון, או לקומה הנכונה.

בכל יישום, התהליך דומה , יש ספירה הנוצרת על ידי האנקודר, והיא נשלחת אל הבקר – ולאחר מכן נשלח אות למכונה לביצוע הפעולה הרצויה.

אנקודר משתמש בטכנולוגיות שונות ליצירת אות חשמלי, בין השאר: אנקודר מגנטי, אנקודר אופטי, אנקודר אינדוקטיבי וכו. כאשר הטכנולוגיה האופטית היא הנפוצה ביותר. במקרה של אנקודר סיבובי , קרן אור הנפלטת ממנורת LED עוברת דרך דיסק מיוחד הדומה לגלגל אופניים. כאשר ציר האנקודר מסתובב, קרן האור מהנורית נקטעת על ידי הקווים האטומים שבדיסק, מה שמייצר אות דופק: on – אור, off – אין אור (מצב כבוי).  רצף האות המיוצר הינו בצורת גל סינוס/קוסינוס, שנשלח לבקר – ולאחר עיבוד בבקר,נשלחת מהבקר הפקודה  לבצע את הפעולה הרצויה/לייצר את אותה פונקציה.

איזה סוגים של כלים מקודדים מתאימים לעיבוד שבבי?

ישנם סוגים שונים של אנקודרים – המתאימים לעיבוד שבבי. אלה, נבדלים אחד מהשני באופן שבו הם פועלים וגם בטכנולוגיה המעורבת בהם. הראשון נקרא  אנקודר אינקרמנטלי שאינו  מצביע על מיקום ספציפי, אלא רק עם שינוי במיקום, ומצריך נקודת רפרנס/ייחוס על מנת לקבל נקודת איפוס התחלתית למדידה.  הסוג השני –  נקרא אנקודר אבסולוטי המספק בכל רגע נתון מידע אמיתי על מיקום הספיציפי של האנקודר.

מה חשוב לדעת כאשר בוחרים אנקודר?

כאשר בוחרים אנקודר (encoder) חשוב לקחת בחשבון כמה פרמטרים עיקריים כדי לוודא שבוחרים נכון. הפרמטר הראשון מתייחס לרמת הדיוק של האנקודר. חשוב שרמת הדיוק של האנקודר תהיה תואמת לדרישת המשימה של הפרויקט, ותבטיח לכם את התוצאה הרצוייה. פרמטר נוסף הוא , מהירות התנועה –  לאנקודר יש מצבי מהירות שונים ועל מהירות זו להיות תואמת למשימה עצמה. פרמטרים נוספים וחשובים לא פחות קשורים גם לטכנולוגיה, כמו למשל העמידות לשוק מכני,    עמידות לוויברציה/הרעדה, עמידות לטמפרטורה חום וקור, עמידות בתנאי לכלוך וכד.  כל הפרמטרים שהוזכרו הינם  חשובים כאשר בודקים את מידת האמינות,  ואורך החיים בין תקלות של האנקודר. בכל מקרה, מומלץ מאד להיעזר במומחים בתחום בעת הבחירה וסקירת כלל האפשרויות המוצעות כיום כדי למצוא מה שמתאים לפרויקט ולתהליך העבודה.

נוימו ורגוס מתמחים בשיווק ובהתאמה של מגוון פתרונות טכנולוגיים הרלוונטיים לתחום העיבוד השבבי, וגם פתרונות המתאימים לתעשיות השונות הנוספות שבהם יש שימוש בסרגל ליניארי, באנקודר סיבובי , בגשש , בקר וכו.

הצוות שלנו ישמח לסייע לכם במציאת הפתרון הרצוי, כדי לוודא ולהבטיח התאמה מושלמת – וביצוע אופטימלי למערכת.

המוצרים שלנו מיוצרים על ידי מיטב החברות המובילות בשוק כיום, וכולם עומדים בתקנים הנדרשים. הם מבטיחים איכות, ואמינות גבוהה וכן מענה נקודתי בהתאמה מלאה.

 

 

Heidenhain

encoder heidenhain

חזרה למעלה