אנקודר – Encoder

אנקודר (Encoder), או בעברית "מקודד", לוקח חלק בתעשיות רבות. הוא נמצא במכונות עצמן והוא משמש ביישומים מסוגים שונים, כמו חיתוכים, אריזות, שינוע, אוטומציה, מיון, מילוי, הדמיה ועוד. אצלנו, בנוימו ורגוס, תמצאו מגוון רחב של פתרונות בתחום זה, שיותאמו לצרכים הנקודתיים שלכם ושל הפרויקט הרלוונטי לכם. כל אלה, עומדים בקריטריונים גבוהים, מיוצרים על ידי המותגים המובילים בארץ ובעולם ומבטיחים לכם איכות רבה ללא פשרות. תוכלו לאתר את הכלים המקודדים שלהם אתם זקוקים לצורך העבודה ותודות לכך לבצע אותה כהלכה.

מהו encoder?

כאשר מדברים על encoder מתכוונים למכשיר חישה, המשנה אות או נתון כלשהו לקוד. הוא ממיר את התנועה לאות חשמלי שניתן לקרוא אותו באמצעות מכשיר בקרב מיוחד, הנמצא במערכת בקרת תנועה, כמו מונה או PLC. האנקודר, או "המקודד", שולח את אות שניתן להשתמש בו כדי לקבוע מיקום, ספירה, מהירות או כיוון, אות המומר לכדי קוד מסוים המאפשר שליחת פקודה עבור פונקציה מסויימת. למשל, ביישום שמטרתו לבצע חיתוכים לאורך, אנקודר עם גלגל מדידה "מספר" למכשיר הבקרה כמה חומר הוזן בו, כך שהמכשיר יודע מתי ואיך לחתוך. ביישומים שונים של הדפסה, משוב המגיע מהקודד מפעיל את ראש ההדפסה ליצירת סימן במיקום מסוים, ובמעליות, אנקודר "מספר" לבקר המעלית כאשר הגענו למיקום הנכון, לקומה הנכונה.  בכל יישום, התהליך הוא זהה: הספירה נוצרת על ידי האנקודר, היא נשלחת אל הבקר ולאחר מכן נשלח אות למכונה לביצוע הפעולה הרצויה.

אנקודרים משתמשים בטכנולוגיות שונות ליצירת אות, לרבות: מכני, מגנטי, התנגדות ואופטי, כאשר הטכנולוגיה האופטית היא הנפוצה ביותר. במקרה זה קרן אור הנפלטת ממנורת LED עוברת דרך דיסק מיוחד הדומה לגלגל אופניים. כאשר ציר האנקודר מסתובב, קרן האור מהנורית נקטעת על ידי הקווים האטומים שבדיסק, מה שמייצר אות דופק: on – אור, off – אין אור (מצב כבוי). האות נשלחת לבקר ולאחר מכן הוא זה השולח את האות כדי לבצע את הפעולה הרצויה/לייצר את אותה פונקציה.

איזה סוגים של כלים מקודדים מתאימים לעיבוד שבבי?

ישנם סוגים שונים של כלים מקודדים, המתאימים לעיבוד שבבי. אלה, נבדלים אחד מהשני באופן שבו הם פועלים וגם בטכנולוגיה המעורבת בהם. הראשון מבין השניים העיקריים הוא אלה שאינם מצביעים על מיקום ספציפי, אלא רק עם שינוי במיקום, ואילו הסוגי השני הם המקודדים המוחלטים (אבסולוטיים) המספקים הן את האינדיקציה שהמיקום השתנה והן את האינדיקציה למיקום ספציפי.

מה חשוב לדעת כאשר בוחרים אנקודר?

כאשר בוחרים אנקודר (encoder) חשוב לקחת בחשבון כמה פרמטרים עיקריים כדי לוודא שבוחרים נכון. הפרמטר הראשון מתייחס למידת הדיוק שלו. חשוב שמידת הדיוק של האנקודר תהיה תואמת למשימה, לפרויקט עצמו ותבטיח לכם את התוצאות הרצויות. פרמטר נוסף הוא המהירות. למקודדים יש מצבי מהירות שונים ועל מהירות זו להיות תואמת למשימה עצמה. פרמטרים נוספים וחשובים לא פחות קשורים, כאמור, גם לטכנולוגיה עצמה וכמובן גם למידת האמינות שלה. בכל מקרה, מומלץ מאד להיעזר במומחים בתחום בעת הבחירה וסקירת כלל האפשרויות המוצעות כיום כדי למצוא מה שמתאים לפרויקט ולתהליך העבודה.

נוימו ורגוס מתמחים בשיווק ובהתאמה של מגוון פתרונות טכנולוגיים הרלוונטיים לתחום העיבוד השבבי, פתרונות המתאימים לתעשיות השונות. הצוות שלנו ישמח לסייע לכם במציאת הפתרון כדי לוודא ולהבטיח התאמה מושלמת. כל הפתרונות שלנו מיוצרים על ידי מיטב החברות המובילות בשוק כיום, וכולם עומדים בתקנים הנדרשים. הם מבטיחים איכות ברמה גבוהה, אמינות רבה מאד ומענה נקודתי, בתאמה מלאה.

 

 

Heidenhain

 

חזרה למעלה